Tuloksia

Kesän 2018 AU:n järjestämien kilpailujen tuloksia

(lyhenteet: PB = oma ennätys, SB = kauden paras, kk = kauden kotimainen kärkitulos)

Seuracup 1. osakilpailu, itäinen alue 19.6.2018

Kokonaispisteet seuroittain (lajikohtaisia pisteitä löytyy tästä Kilo-, Mega- ja Giga-sarjojen kohdasta painamalla seuran nimeä)

1. Lapuan Virkiä 11 981
2. Alavuden Urheilijat 11 057
3. Kauhavan Wisa 10 326
4. Ähtärin Urheilijat 9 650
5. Alajärven Ankkurit 9 394
6. Lappajärven Veikot 6 604
7. Töysän Veto 6 602
8. Kuortaneen Kunto 521

T11 60m 1) Linnea Hirvelä LapVi 9,14, 2) Selina Hirvilampi ÄhtU 10,00, 3) Sara Hirvilampi ÄhtU 10,05, 3) Emmi Säntti LapVi 10,05, 5) Minttu Perttu KauhWi 10,15, 6) Emmi Koski LapVi 10,16, 7) Emma Karjalainen ÄhtU 10,20, 8) Fiona Yli-Sissala AlajA 10,37, 9) Venla Mäki AlavU 10,69, 10) Lotta Uitto AlavU 10,71, 11) Jenna-Justiina Mäenpää LappVei 10,72, 12) Ella Peltoniemi AlavU 10,73, 13) Fanni Ahopelto ÄhtU 10,90, 14) Jadessa
Syrjälä ÄhtU 10,92, 15) Elsa Hankaniemi AlajA 11,20, 16) Vivia Kiviaho TöysVe 12,12

Erä 1 (NM) 1) Linnea Hirvelä LapVi 9,14, 2) Selina Hirvilampi ÄhtU 10,00, 3) Sara Hirvilampi ÄhtU 10,05, 4) Fiona Yli-Sissala AlajA 10,37, 5) Venla Mäki AlavU 10,69, 6) Ella Peltoniemi AlavU 10,73, 7) Jadessa Syrjälä ÄhtU 10,92, 8) Elsa Hankaniemi AlajA 11,20. Erä 2 (NM) 1) Emmi Säntti LapVi 10,05, 2) Minttu Perttu KauhWi 10,15, 3) Emmi Koski LapVi 10,16, 4) Emma Karjalainen ÄhtU 10,20, 5) Lotta Uitto AlavU 10,71, 6) Jenna-Justiina Mäenpää LappVei 10,72, 7) Fanni Ahopelto ÄhtU 10,90, 8) Vivia Kiviaho TöysVe 12,12.

T11 1000m 1) Katariina Leppäaho AlajA 3.31,20, 2) Mirva Näykki LapVi 3.38,70, 3) Minttu Saari ÄhtU 3.47,04, 4) Elvi Lamminmäki AlavU 3.56,56, 5) Taru Kuhanen ÄhtU 4.06,82, 6) Lotta Viinamäki LappVei 4.13,93, 7) Iines Sikkilä LapVi 4.17,59, 8) Saima Kallioniemi ÄhtU 4.24,56, 9) Miia Saari KauhWi 4.39,74, 10) Silja Kaukola TöysVe 4.55,26.

T11 Pituus 1) Sara Mattila ÄhtU 4,20, 2) Anniina Viitasaari AlajA 3,94, 3) Annika Koivuniemi KauhWi 3,92, 4) Liina Viinamäki LappVei 3,57, 5) Emma Latvala LappVei 3,56, 6) Emmi Piispanen AlajA 3,45, 7) Janika Långsjö LapVi 3,42, 8) Emilia Penttilä AlavU 3,39, 9) Viivi Saari KuortKu 3,24, 10) Viola Takala AlajA 3,21, 11) Neea Hakala LapVi 3,17, 12) Siiri Hautala ÄhtU 3,00, 13) Vilhelmiina Koivula AlavU 2,93, 14) Pinja Viinikka ÄhtU 2,84, 15) Iines Onnela AlavU 2,80, 16) Aino Peltoluhta KaWi 2,67, 17) Iita Välinen TöysVe 2,23.

T11 Kiekko 1) Sanni Jokela AlavU 30,89, 2) Vilma Ylä-Jussila ÄhtU 16,34, 3) Ria Kangasluoma LapVi 15,59, 4) Emmi Pitkäkangas AlajA 14,39, 5) Teea Härsilä LapVi 14,26, 6) Venla Mäki ÄhtU 13,77, 7) Siiri Kärnä KaWi 12,29, 8) Hilma Toivola TöVe 6,22, Kauhavan Wisa KaWi.

T11 4x50m viesti 1) Alajärven Ankkurit AlajA 31,27, 2) Lapuan Virkiä I LapVi 31,28, 3) Alavuden Urheilijat AlavU 32,01, 4) Ähtärin Urheilijat ÄhtU 32,26, 5) Kauhavan Wisa KaWi 33,93, 6) Lapuan Virkiä II LapVi 34,38, 7) Lappajärven Veikot LappVei 36,33, 8) Töysän Veto TöysVe 42,03

Erä 1 1) Alavuden Urheilijat (Emilia Penttilä, Venla Mäki, Sanni Jokela, Elvi Lamminmäki) 32,01, 2) Ähtärin Urheilijat (Minttu Saari, Sara Hirvilampi, Sara Mattila, Selina Hirvilampi) 32,26, 3) Lapuan Virkiä II (Neea Hakala, Emmi Säntti, Iines Sikkilä, Emmi Koski) 34,38, 4) Lappajärven Veikot (Emma Latvala, Lotta Viinamäki, Liina Viinamäki, Jenna-Justiina Mäenpää) 36,33. Erä 2 1) Alajärven Ankkurit (Katariina Leppäaho, Anniina Viitasaari, Emmi Piispanen, Fiona Yli-Sissala) 31,27, 2) Lapuan Virkiä I (Linnea Hirvelä, Teea Härsilä, Mirva Näykki, Janika Långsjö) 31,28, 3) Kauhavan Wisa (Siiri Kärnä, Annika Koivuniemi, Minttu Perttu, Miia Saari) 33,93, 4) Töysän Veto (Silja Kaukola, Vivia Kiviaho, Hilma Toivola, Iita Välinen) 42,03.

P11 60m 1) Elmeri Tuomela AlajA 9,09, 2) Nikolai Renko KaWi 9,53, 3) Antto Syrjänen ÄhtU 9,55, 4) Sisu Suutarinen ÄhtU 10,31, 4) Ossi Kallio AlavU 10,31, 6) Veeti Paalanen ÄhtU 10,92, 7) Julius Syrjälä ÄhtU 11,10, 8) Topias Härsilä LapVi 11,26, 9) Eetu Mäki-Tuuri TöysVe 11,35, 10) Veikka Viinamäki LaVe 11,61, 11) Joonatan Kotkaniemi AlavU 11,80, 12) Jimmy Harju TöysVe 15,14

Erä 1 (NM) 1) Sisu Suutarinen ÄhtU 10,31, 1) Ossi Kallio AlavU 10,31, 3) Julius Syrjälä ÄhtU 11,10, 4) Topias Härsilä LapVi 11,26, 5) Joonatan Kotkaniemi AlavU 11,80, 6) Jimmy Harju TöysVe 15,14. Erä 2 (NM) 1)
Elmeri Tuomela AlajA 9,09, 2) Nikolai Renko KaWi 9,53, 3) Antto Syrjänen ÄhtU 9,55, 4) Veeti Paalanen ÄhtU 10,92, 5) Eetu Mäki-Tuuri TöysVe 11,35, 6) Veikka Viinamäki LaVe 11,61.

P11 1000m 1) Tomas Mehtonen ÄhtU 3.41,30, 2) Niilo Isokangas AlajA 3.44,50, 3) Alvar Autio KaWi 3.45,80, 4) Ilmari Saari ÄhtU 3.46,40, 5) Manu Mäenpää AlavU 3.50,90, 6) Aatu Ylimäki LapVi 4.01,40, 7) Johannes Kaukola TöysVe 4.21,00, Asser Koivisto LappVei.

P11 Pituus 1) Mikael Salomaa KaWi 3,59, 2) Oiva Välinen TöysVe 3,42, 3) Aati Hetekorpi ÄhtU 3,40, 4) Kristian Nylund LappVei 3,36, 5) Eemi Asunmaa AlavU 3,16, 6) Eevertti Kantanen AlajA 3,11, 7) Joona Suokko LapVi 3,02, 8) ViljamiKeisala LapVi 2,82, 9) Rasmus Viitanen LapVi 2,65.

P11 Kiekko 1) Aatu Saarimäki ÄhtU 26,29, 2) Joona Kattelus LapVi 18,53, 3) Julius Hauta-Aho TöysVe 18,04, 4) Konsta Engström AlavU 15,00, 5) Jimi Jokela KaWi 14,20, 6) Samuel Kuoppa-Aho AlajA 5,89, Antti Tenhunen LappVei DNS, Veeti Saarimäki ÄhtU NM.

P11 4x50m viesti 1) Kauhavan Wisa KaWi 31,72, 2) Ähtärin Urheilijat ÄhtU 33,28, 3) Ähtärin Urheilijat II ÄhtU 34,51, 4) Töysän Veto TöysVe 34,66, 5) Lapuan Virkiä LapVi 35,31, 6) Alavuden Urheilijat AlavU 35,48, 7) Alajärven Ankkurit AlajA 36,20, Lappajärven Veikot LappVei

Erä 1 1) Ähtärin Urheilijat II (Antto Syrjänen, Aatu Saarimäki, Tomas Mehtonen, Aati Hetekorpi) 34,51, 2) Lapuan Virkiä (Aatu Ylimäki, Joona Kattelus, Topias Härsilä, Joona Suokko) 35,31, 3) Alavuden Urheilijat (Joonatan Kotkaniemi, Manu Mäenpää, Eemi Asunmaa, Ossi Kallio) 35,48, Lappajärven Veikot
(Asser Koivisto, Veikka Viinamäki, Antti Tenhunen, Kristian Nylund). Erä 2 1) Kauhavan Wisa (Nikolai Renko, Mikael Salomaa, Alvar Autio, Jimi Jokela) 31,72, 2) Ähtärin Urheilijat (Antto Syrjänen, Aatu Saarimäki, Tomas Mehtonen, Aati Hetekorpi) 33,28, 3) Töysän Veto (Eetu Mäki-Tuuri, Johannes Kaukola, Julius Hauta-Aho, Oiva Välinen) 34,66, 4) Alajärven Ankkurit (Elmeri Tuomela, Niilo Isokangas, Eevertti Kantanen, Samuel Kuoppa-Aho) 36,20.

P13 60m 1) Taavi Lauttamus KauhWi 8,09, 2) Matias Palmu AlajA 8,77, 3) Julius Hirvelä LapVi 8,78, 4) Aleksi Penttilä AlavU 9,20, 5) Iiro Peltoluhta KaWi 9,29, 6) Aapeli Hietakangas ÄhtU 9,46, 7) Eetu Eeli AlavU 9,54, 8) Niko Lahdenmäki AlavU 10,07, 9) Oskari Kangastie LappVei 10,22, 10) Väinö Toivola TöysVe 10,24, 11) Alex Laitamäki LapVi 10,42

Erä 1 (NM) 1) Taavi Lauttamus KauhWi 8,09, 2) Matias Palmu AlajA 8,77, 3) Julius Hirvelä LapVi 8,78, 4) Niko Lahdenmäki AlavU 10,07, 5) Väinö Toivola TöysVe 10,24. Erä 2 (NM) 1) Aleksi Penttilä AlavU 9,20, 2) Iiro
Peltoluhta KaWi 9,29, 3) Aapeli Hietakangas ÄhtU 9,46, 4) Eetu Eeli AlavU 9,54, 5) Oskari Kangastie LappVei 10,22, 6) Alex Laitamäki LapVi 10,42.

P13 1000m 1) Mika Kärkkäinen KauhWi 3.27,56, 2) Eetu Järvinen AlavU 3.43,65, 3) Osku Mäki AlajA 4.13,70, 4) Daniel Vuorimäki ÄhtU 4.16,17, 5) Valtteri Pykälämäki TöysVe 4.16,69, 6) Jere Yliselä LapVi 4.42,34.

P13 Korkeus 1) Iiro Pollari KauhWi 149, 2) Onni Välinen TöysVe 125, 3) Aaro Järvinen AlavU 120, 4) Atte Saarimäki ÄhtU 120, 5) Tami Kyrönlahti AlajA 120.

P13 Keihäs 1) Eemeli Kantanen AlajA 40,48, 2) Veeti Jokela AlavU 33,03, 3) Aaro Karhu LapVi 26,35, 4) Henri Pitkäkangas AlajA 25,99, 5) Eemeli Mäkifräntilä KaWi 25,70, 6) Jussi Hantula KaWi 24,96, 7) Iiro Latvanen ÄhtU 23,73, 8) Jerry Harju TöysVe 22,06, Matti Tenhunen LaVe DNS.

P13 4x100m viesti 1) Kauhavan Wisa (Iiro Peltoluhta, Taavi Lauttamus, Iiro Pollari, Taavi Kamppinen) 54,43, 2) Alavuden Urheilijat (Niko Lahdenmäki, Veeti Jokela, Aleksi Penttilä, Eetu Eeli) 1.00,82, 3) Alajärven Ankkurit (Matias Palmu, Tami Kyrönlahti, Osku Mäki, Eemeli Kantanen) 1.02,00, 4) Ähtärin Urheilijat (Aapeli Hietakangas, Atte Saarimäki, Daniel Vuorimäki, Iiro Latvanen) 1.03,19, 5) Lapuan Virkiä (Julius Hirvelä, Aaro Karhu, Jere Yliselä, Alex Laitamäki) 1.05,57, 6) Töysän Veto (Valtteri Pykälämäki, Väinö Toivola, Jerry
Harju, Onni Välinen) 1.07,71.

T13 60m 1) Alisa Viinamäki LappVei 8,65, 2) Sofia Mattila LapVi 8,97, 3) Vilma Takanen KuortKu 9,09, 4) Milja-Maria Lahti AlajA 9,12, 5) Nea Luoma KaWi 9,22, 6) Linnea Uusitalo AlavU 9,36, 7) Selja Siukola KuortKu 9,44, 7) Roosa Alanko LapVi 9,44, 9) Ronja Karjalainen ÄhtU 9,62, 10) Saana Yritys AlavU 10,19

Erä 1 (NM) 1) Alisa Viinamäki LappVei 8,65, 2) Sofia Mattila LapVi 8,97, 3) Vilma Takanen KuortKu 9,09, 4) Linnea Uusitalo AlavU 9,36, 5) Selja Siukola KuortKu 9,44. Erä 2 (NM) 1) Milja-Maria Lahti AlajA 9,12, 2) Nea Luoma KaWi 9,22, 3) Roosa Alanko LapVi 9,44, 4) Ronja Karjalainen ÄhtU 9,62, 5) Saana Yritys AlavU 10,19.

T13 1000m 1) Anni Takamaa LapVi 3.31,43, 2) Aida Koivisto LappVei 3.36,30, 3) Sofia Kari AlajA 3.40,76, 4) Oona Winter AlajA 3.42,82, 5) Siiri Mäenpää AlavU 3.59,48, 6) Aino Huhdankoski Kauhavan Wisa 4.00,00, 7) Lotta Nivukoski LapVi 4.01,15, 8) Sini Hietala LapVi 4.14,79, 9) Ella Kankaanpää ÄhtU 4.17,97, 10) Kiia Huutoniemi ÄhtU 5.49,54.

T13 Korkeus 1) Senni Heikkilä TöysVe 137, 2) Emmi Väänänen ÄhtU 137, 3) Amanda Tuomela AlajA 131, 3) Emma Neste AlavU 131, 5) Enni Övermark KauhWi 131, 6) Aina Jaakkola LapVi 120.

T13 Keihäs 1) Elli Seppänen KauhWi 34,45, 2) Ylinen Sohvi AlavU 29,55, 3) Neea Rannanpää LaVe 27,75, 4) Alisa Takamaa LapVi 17,04, 5) Viola Jokiaho ÄhtU 17,01, 6) Jenna Kotipelto AlajA 16,83, 7) Lyyli Toivola TöysVe 11,06.

T13 4x100m viesti 1) Kauhavan Wisa (Nea Luoma, Aino Huhdankoski, Elli Seppänen, Enni Övermark) 57,29, 2) Alajärven Ankkurit (Milja-Maria Lahti, Amanda Tuomela, Sofia Kari, Oona Winter) 58,28, 3) Lapuan Virkiä (Sofia Mattila, Anni Takamaa, Roosa Alanko, Aina Jaakkola) 59,49, 4) Ähtärin Urheilijat (Emmi Väänänen, Ronja Karjalainen, Viola Jokiaho, Ella Kankaanpää) 1.01,16, 5) Alavuden Urheilijat (Siiri Mäenpää, Saana Yritys, Ylinen Sohvi, Linnea Uusitalo)
1.04,12.

T15 100m 1) Inka-Maria Ylitalo LapVi 13,08, 2) Eerika Koivuniemi KauhWi 13,13, 3) Aino Koskela LaVe 13,60, 4) Elena Ohra-Aho ÄhtU 13,84, 5) Sanni Pynttäri AlavU 13,86, 6) Pinja Niemistö AlavU 14,16, 7) Emilia Kivelä ÄhtU 14,18, 8) Anni Peltoniemi AlavU 15,80, Petra Puntola LaVe, Sara Vuorela AlajA

Erä 1 (+0,3) 1) Elena Ohra-Aho ÄhtU 13,84, 2) Sanni Pynttäri AlavU 13,86, 3) Anni Peltoniemi AlavU 15,80, Petra Puntola LaVe, Sara Vuorela AlajA. Erä 2 (+0,6) 1) Inka-Maria Ylitalo LapVi 13,08, 2) Eerika Koivuniemi KauhWi 13,13, 3) Aino Koskela LaVe 13,60, 4) Pinja Niemistö AlavU 14,16, 5) Emilia Kivelä ÄhtU 14,18.

T15 2000m 1) Johanna Mäki-Tuuri TöysVe 7.36,28, 2) Viola Gustafsson KauhWi 7.37,20, 3) Pihla Jaatinen LaVi 7.43,00, 4) Fanni Isomäki AlavU 7.45,46, 5) Heta Veikkola LapVi 7.53,17, 6) Aada Piispanen AlajA 9.00,04, 7) Iiris Viitanen ÄhtU 9.05,91.

T15 Seiväs 1) Janna-Juulia Mäenpää LappVei 230, 2) Viivi Mäenpää AlavU 220, 3) Taru Killinen LapVi 190, 4) Ilona Takala AlajA 190, 5) Iida Salmela KauhWi 180, Roosa Suutarinen ÄhtU.

T15 Kuula 1) Jessika Mursula TöysVe 12,29, 2) Noora Lahdenmäki AlavU 9,10, 3) Terhi Kangastie LappVei 8,54, 4) Ilona Yltiö ÄhtU 8,47, 5) Henni Talvitie LapVi 8,18, 6) Janika Kotipelto AlajA 7,94, 7) Senja Gustafsson KauhWi 7,61, 8) Tara Jytilä ÄhtU 7,46, Kauhavan Wisa KauhWi.

T15 4x100m viesti 1) Lapuan Virkiä (Inka-Maria Ylitalo, Pihla Jaatinen, Taru Killinen, Henni Talvitie) 55,17, 2) Ähtärin Urheilijat (Elena Ohra-Aho, Iiris Viitanen, Nella Puskala, Emilia Kivelä) 55,35, 3) Kauhavan Wisa (Senja
Gustafsson, Eerika Koivuniemi, Iida Salmela, Viola Gustafsson) 56,29, 4) Alavuden Urheilijat (Pinja Niemistö, Viivi Mäenpää, Anni Peltoniemi, Sanni Pynttäri) 56,32, 5) Alajärven Ankkurit (Ilona Takala, Sara Vuorela, Aada
Piispanen, Janika Kotipelto) 1.08,00, Lappajärven Veikot (Janna-Juulia Mäenpää,Terhi Kangastie, Petra Puntola, Aino Koskela).

P15 100m 1) Valtteri Louko LapVi 12,15, 2) Jani Myllyaho AlavU 12,77, 3) Aleksi Luomala KauhWi 13,22, 4) Arttu Rajalahti ÄhtU 13,83, 5) Juho-Joel Mäenpää LappVei 13,89, 6) Teppo Tuuri LapVi 14,06, 7) Peetu Mäkinen ÄhtU 14,26, 8) Mikko Kallioniemi TöysVe 15,65, 9) Samuel Anttila TöVe 16,49, 10) Johannes Takala AlajA 21,07, Miika Jokela AlavU

Erä 1 (+0,5) 1) Arttu Rajalahti ÄhtU 13,83, 2) Juho-Joel Mäenpää LappVei 13,89, 3) Teppo Tuuri LapVi 14,06, 4) Mikko Kallioniemi TöysVe 15,65, Miika Jokela AlavU. Erä 2 (-0,6) 1) Valtteri Louko LapVi 12,15, 2) Jani
Myllyaho AlavU 12,77, 3) Aleksi Luomala KauhWi 13,22, 4) Peetu Mäkinen ÄhtU 14,26, 5) Samuel Anttila TöVe 16,49, 6) Johannes Takala AlajA 21,07.

P15 2000m 1) Teemu Pihlajamäki LapVi 7.07,71, 2) Otto Hirvilampi ÄhtU 7.12,89, 3) Rasmus Hautamäki AlavU 7.14,05, 4) Juuso Ekola KauhWi 7.36,43, 5) Atte Saarimäki TöysVe 8.39,18.

P15 Seiväs 1) Santeri Yliselä LapVi 270, 2) Eero Mäkinen ÄhtU 240, 3) Erkki Seppänen KauhWi 190, Kauhavan Wisa KauhWi.

P15 Kuula 1) Jaakko Tenhunen LappVei 12,61, 2) Patrick Jokela AlavU 11,98, 3) Olavi Yli-Mannila AlajA 11,27, 4) Ruuben Eklund TöysVe 10,93, 5) Toivo Tarvainen KauhWi 9,48, 6) Erkki-Antti Laurila LapVi 8,82, 7) Matias
Mursula TöysVe 8,71, 8) Santeri Harju TöysVe 7,84, 9) Elias Mäkinen ÄhtU 7,43, 9) Petri Isosomppi KauhWi 7,43.

P15 4x100m viesti 1) Lapuan Virkiä (Valtteri Louko, Teemu Pihlajamäki, Teppo Tuuri, Santeri Yliselä) 51,29, 2) Alavuden Urheilijat (Miika Jokela, Jani Myllyaho, Rasmus Hautamäki, Patrick Jokela) 52,02, 3) Ähtärin Urheilijat (Arttu Rajalahti, Eero Mäkinen, Otto Hirvilampi, Peetu Mäkinen) 54,70, 4) Kauhavan Wisa (Erkki Seppänen, Aleksi Luomala, Toivo Tarvainen, Juuso Ekola) 58,52, 5) Töysän Veto (Atte Saarimäki, Mikko Kallioniemi, Samuel Anttila, Ruuben Eklund) 1.02,21.

N17 200m (+1,6) 1) Vilma Mäki AlavU 26,24, 2) Emilia Kokko LapVi 27,90, 3) Väkeväinen Petra LappVei 28,96, 4) Seliina Kuoppa-Aho AlajA 31,89.

N17 Kolmiloikka 1) Elina Mantere LapVi 10,58, 2) Veera Pohjala AlavU 9,93, 3) Vilma Hänninen AlajA 9,18, 4) Siiri Kallioniemi ÄhtU 8,06, 5) Jenna Harju TöysVe 7,20.

N17 Kuula 1) Eucabeth Kivikangas AlajA 14,34, 2) Heta Puro LappVei 12,32, 3) Elle Haapoja LapVi 9,77, 4) Lyydia Herrala TöysVe 9,55, 5) Roosa Haapamäki AlavU 9,01.

M17 200m 1) Joona Kiviaho ÄhtU 25,71, 2) Santeri Suutala LapVi 26,50, 3) Valtteri Luomala KauhWi 26,58, 4) Henrik Nylund LappVei 27,16, 5) Eemeli Toivola TöysVe 27,39, 6) Oskari Leppäaho AlajA 27,47, 7) Gabriel Eklund TöysVe 27,98, Eetu-Justus Kontola AlavU

Erä 1 (-0,8) 1) Santeri Suutala LapVi 26,50, 2) Henrik Nylund LappVei 27,16, 3) Oskari Leppäaho AlajA 27,47, 4) Gabriel Eklund TöysVe 27,98. Erä 2 (-0,5) 1) Joona Kiviaho ÄhtU 25,71, 2) Valtteri Luomala KauhWi 26,58, 3) Eemeli Toivola TöysVe 27,39, Eetu-Justus Kontola AlavU.

M17 Kolmiloikka 1) Oskari Käpyaho LapVi 12,69, 2) Pyry Suutarinen ÄhtU 10,45, 3) Timoteus Kivikangas Alaja 9,91, 4) Elias Myllykangas AlavU 9,86, 5)Touko Puro LappVei 9,78, 6) Topi Välinen TöysVe 8,31, 7) Niklas Järvelin AlavU 7,96.

M17 Kuula 1) Aleksi Yli-Mannila AlajA 13,46, 2) Ville Toivonen ÄhtU 12,83, 3) Tomi Valkama KauhWi 11,40, 4) Pekka Kallioniemi TöysVe 11,10, 5) Topi Kontola LapVi 10,62, 6) Kalle Asunmaa AlavU 10,20, 7) Samuli Harju TöysVe 9,65, 8) Juho Tenhunen LaVe 9,64.


Alavuden kisat
Alavuden Urheilijat
10.06.2018

M 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -2,9
1)   Mikko Laaksonen                  KaustPV                   11,55             
2)   Roope Saari                      KuortKu                   12,54             
     Aleksi Ala-Prinkkilä             IFKraft                   DNS               
N 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -3,3
1)   Sofia Järvelin                   AlavU                     12,88             
2)   Neea Puskala                     ÄhtU                      13,01             
3)   Jonna Alkula                     SeinäjSU                  13,08             
4)   Elise Lähdemäki                  SeinäjSU                  13,48             
5)   Juulia Montonen                  SeinäjSU                  13,49             
6)   Jonna Peritalo                   EvijU                     13,63             
7)   Emma Lipkin                      IFKraft                   13,78             
8)   Sofia Ylinen                     SeinäjSU                  13,85             
M 200m
Loppukilpailu, Tuuli: -2,0
1)   Joonas Kokko                     LapVi                     23,37             
     Mikko Laaksonen                  KaustPV                   DNS               
N 200m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,7
1)   Vilma Mäki                       AlavU                     25,44             
2)   Sofia Järvelin                   AlavU                     25,96             
3)   Eveliina Ojala                   SoinSi                    26,27             
4)   Jonna Alkula                     SeinäjSU                  26,73             
5)   Sofia Ylinen                     SeinäjSU                  27,63             
N 800m
Loppukilpailu
1)   Saana Lappalainen                SeinäjSU                  2.22,87           
2)   Inka Metsämäki                   SeinäjSU                  2.25,78           
3)   Pinja Koivisto                   KauhWi                    2.31,62           
     Sirpa Riitamäki                  VirtU                     DNS               
M Pituus
Loppukilpailu
1)   Jarmo Kaleva                     TeuvRi                    6,80 +0,8          
     6,69   x      x      6,69   5,13   6,80   
     +0,7                 +1,1   +1,1   +0,8   
2)   Ville Saari                      KuortKu                   5,73 +2,4  5,54 +0,7
     x      5,73   5,54   x      x      x      
            +2,4   +0,7                        
3)   Roope Saari                      KuortKu                   5,71 +1,7          
     5,71   5,53   5,46   x      5,13   x      
     +1,7   +1,6   +0,7          +0,2          
M Kuula
Loppukilpailu
1)   Niklas Loukola                   SeinäjSU                  16,52             
     16,16  15,98  15,93  16,52  15,97  16,01  
M Keihäs
Loppukilpailu
1)   Jaakko Hauta-Aho                 TöysVe                    69,36             
     69,36  68,33  68,62  67,72  x      x      
2)   Aleksi Lehto                     SeinäjSU                  60,26             
     60,03  x      59,37  60,26  x      x      
3)   Petri Lätti                      JalasjJa                  53,55             
     x      50,93  51,63  52,69  51,67  53,55  
N Keihäs
Loppukilpailu
1)   Sofia Pölkky                     SeinäjSU                  44,88             
     44,88  44,59  43,52  43,08  44,71  43,43  
2)   Tessa Toropainen                 SuolU                     39,17             
     37,64  37,40  33,77  36,67  39,17  37,70  
3)   Ronja Koivisto                   KauhWi                    35,39             
     35,36  33,98  35,39  34,04  33,83  35,03  
     Janette Lepistö                  LehtimJy                  DNS
																									

Viiskunta nuorisokisat
Alavuden Urheilijat
16.05.2018


P9 40m
1) Miro Mörönen ÄhtU 7,10 PB
2) Ossi Kallio AlavU 7,47 PB
3) Julius Syrjälä ÄhtU 7,75 SB
4) Eemi Asunmaa AlaU 7,87 PB
5) Kaapo Laitio AlaU 7,89 PB
6) Joonatan Kotkaniemi AlaU 8,08 PB
7) Konsta Engström AlavU 8,24 PB
8) Rauno Sulkava ÄhtU 8,44 PB
9) Elmeri Ylä-Jussila ÄhtU 8,59 PB
Eetu Mäki-Tuuri TöysVe DNS
Oiva Välinen TöysVe DNS
Jimmy Harju TöVe DNS
Kristian Juoperi AlaA DNS

Alkuerät erä 1, Tuuli: NM
1) Miro Mörönen ÄhtU 7,10
2) Ossi Kallio AlavU 7,47
3) Julius Syrjälä ÄhtU 7,75
4) Kaapo Laitio AlaU 7,89
5) Joonatan Kotkaniemi AlaU 8,08
6) Elmeri Ylä-Jussila ÄhtU 8,59
Eetu Mäki-Tuuri TöysVe DNS

Alkuerät erä 2, Tuuli: NM
1) Eemi Asunmaa AlaU 7,87
2) Konsta Engström AlavU 8,24
3) Rauno Sulkava ÄhtU 8,44
Jimmy Harju TöVe DNS
Kristian Juoperi AlaA DNS
Oiva Välinen TöysVe DNS


T9 40m
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1) Jadessa Syrjälä ÄhtU 7,37 PB
2) Miida Viinikka ÄhtU 7,48 PB
3) Iines Onnela AlavU 7,55 PB
4) Alisa Koskinen ÄhtU 7,72 PB
5) Reetta Hautala ÄhtU 7,98 PB
6) Lempi Saarenpää SoiS 8,14 PB
Iita Välinen TöysVe DNS


P9 Kuula
Loppukilpailu
1) Veeti Saarimäki ÄhtU 6,81 PB
6,38 5,80 5,85 6,06 6,42 6,81

2) Konsta Engström AlavU 6,29 PB
6,23 6,27 6,29 5,90 5,68 5,98

3) Eemeli Kallio AlavU 5,88 PB
5,50 5,88 5,56 5,64 x 5,68

4) Eemi Asunmaa AlaU 5,39 PB
5,27 5,33 5,27 5,28 5,39 4,74

5) Elmeri Ylä-Jussila ÄhtU 4,48 PB
4,07 3,91 4,44 4,33 4,02 4,48

6) Ossi Kallio AlavU 4,38 PB
4,19 4,38 4,09 3,96 3,80 3,91

7) Rauno Sulkava ÄhtU 3,53 PB
3,53 2,93 3,21 3,40 x 3,49

8) Kaapo Laitio AlaU 3,41 PB
3,41 2,84 3,08 3,27 3,21 3,21

Eetu Mäki-Tuuri TöysVe DNS
Jimmy Harju TöVe DNS
Kristian Juoperi AlaA DNS
Oiva Välinen TöysVe DNS


T9 Kuula
Loppukilpailu
1) Iines Onnela AlavU 4,93 PB
4,57 4,25 4,61 4,87 4,66 4,93

2) Alisa Koskinen ÄhtU 4,39 PB
4,18 4,39 4,07 3,84 x 3,90

3) Miida Viinikka ÄhtU 3,62 PB
3,20 3,45 3,50 x 3,25 3,62

4) Lempi Saarenpää SoiS 3,34 PB
2,38 2,94 2,80 3,29 3,34 3,25

5) Reetta Hautala ÄhtU 3,02 PB
2,98 2,74 2,46 3,02 2,41 2,89

Iita Välinen TöysVe DNS


P11 150m
Loppukilpailu
1) Antto Syrjänen ÄhtU 23,80 PB kk11
2) Atte Saarimäki ÄhtU 24,67 PB kk10
3) Miko Nortunen ÄhtU 26,08 PB
4) Kustaa Laitio AlaU 29,41 PB
Julius Hauta-Aho TöysVe DNS
Väinö Toivola TöysVe DNS


T11 150m
1) Sara Mattila ÄhtU 24,16 PB kk11
2) Selina Hirvilampi ÄhtU 24,41 PB
3) Sanni Jokela AlaU 25,10 PB
4) Viola Jokiaho ÄhtU 25,31 PB kk10
5) Emilia Penttilä AlaU 25,98
6) Vilma Ylä-Jussila ÄhtU 27,70 PB
7) Siiri Hautala ÄhtU 29,19 PB

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: NM
1) Selina Hirvilampi ÄhtU 24,41
2) Sanni Jokela AlaU 25,10
3) Vilma Ylä-Jussila ÄhtU 27,70
4) Siiri Hautala ÄhtU 29,19

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: NM
1) Sara Mattila ÄhtU 24,16
2) Viola Jokiaho ÄhtU 25,31
3) Emilia Penttilä AlaU 25,98


P11 60m aidat
Loppukilpailu
1) Antto Syrjänen ÄhtU 13,00 PB kk11
2) Aatu Saarimäki ÄhtU 14,07 PB kk10


T11 60m aidat
1) Sara Mattila ÄhtU 11,77 PB kk11
2) Sohvi Ylinen AlaU 11,94
3) Viola Jokiaho ÄhtU 12,94 PB kk10
4) Sanni Jokela AlaU 13,05
5) Emilia Penttilä AlaU 14,19 PB
6) Vilma Ylä-Jussila ÄhtU 15,36 PB
7) Siiri Hautala ÄhtU 15,79 PB
Emma Ylä-Vannesluoma TöysVe DNS

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: NM
1) Ylinen Sohvi AlaU 11,94
2) Viola Jokiaho ÄhtU 12,94
3) Vilma Ylä-Jussila ÄhtU 15,36
Emma Ylä-Vannesluoma TöysVe DNS

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: NM
1) Sara Mattila ÄhtU 11,77
2) Sanni Jokela AlaU 13,05
3) Emilia Penttilä AlaU 14,19
4) Siiri Hautala ÄhtU 15,79


P11 Korkeus
Loppukilpailu
1) Atte Saarimäki ÄhtU 119 PB kk10
90 95 100 105 110 113 117 115 119 121
o o o o o o o o xxo xxx

2) Kustaa Laitio AlaU 95 PB
90 95 100
xo o xxx



T11 Korkeus
Loppukilpailu
1) Selina Hirvilampi ÄhtU 105 PB kk11
85 90 93 96 99 102 105 108
o o xo o o xxo xo xxx

2) Viola Jokiaho ÄhtU 105 PB kk10
85 90 93 96 99 102 105 108
o o o o o xxo xxo xxx

3) Iines Onnela AlavU 93 PB
80 90 93 96
o xo o xxx

Emma Ylä-Vannesluoma TöysVe
80
DNS



P11 Keihäs
Loppukilpailu
1) Aatu Saarimäki ÄhtU 30,06 PB kk10
27,46 26,62 30,06 25,50 28,39 23,94

2) Atte Saarimäki ÄhtU 25,94 PB
23,61 x 25,94 x x 21,85

3) Veeti Saarimäki ÄhtU 21,10 PB kk9
18,28 16,21 18,67 21,10 19,18 16,38

4) Kustaa Laitio AlaU 17,66 PB
16,31 16,83 17,66 12,52 15,83 15,60

Julius Hauta-Aho TöysVe DNS


T11 Keihäs
Loppukilpailu
1) Sohvi Ylinen AlaU 29,25 PB kk11
29,25 - 27,09 26,62 - 27,69

2) Sanni Jokela AlaU 25,65 PB
22,73 25,65 x 22,55 24,31 22,97

3) Viola Jokiaho ÄhtU 14,35
14,35 11,45 13,36 13,04 12,20 13,35

4) Siiri Hautala ÄhtU 9,49 PB
8,23 8,72 8,84 8,29 9,33 9,49



P13 60m
Loppukilpailu, Tuuli: +2,6
1) Eetu Eeli AlavU 9,20 PB
2) Aleksi Penttilä AlaU 9,22 PB
3) Aapeli Hietakangas ÄhtU 9,36 PB
4) Veeti Jokela AlaU 10,02
5) Topias Koskinen ÄhtU 10,22 PB
6) Niko Lahdenmäki AlaU 10,31
Onni Välinen TöysVe DNS


T13 60m
Loppukilpailu, Tuuli: +2,1
1) Tytti Vilpakka VähänkVie 8,48
2) Heidi Nyrhinen VähänkVie 8,81
3) Emmi Väänänen ÄhtU 9,11 PB
4) Milana Vuorinen SeSU 9,22
5) Milja Mäkiranta VähänkVie 9,23 PB
Sofia Mattila LapVi DNS


P13 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +0,1
1) Veeti Jokela AlaU 12,42 SB kk13
2) Aaro Järvinen AlaU 13,52 PB kk12
3) Niko Lahdenmäki AlaU 13,85 SB
4) Aleksi Penttilä AlaU 17,16 PB


T13 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -0,5
1) Tytti Vilpakka VähänkVie 9,75 PB kk13
2) Sofia Mattila LapVi 11,39 PB
3) Heidi Nyrhinen VähänkVie 12,81 =PB
Senni Heikkilä TöysVe DNS


P13 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Topias Koskinen ÄhtU 7,56 +0,0 PB
7,38 7,44 7,56 x - -
-0,8 +0,0 +0,0 -1,0



T13 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Milja Mäkiranta VähänkVie 9,06 -0,6 PB
8,92 8,98 8,81 x 9,06 x
-0,1 -1,0 -1,4 -0,8 -0,6 -0,1

2) Emmi Väänänen ÄhtU 8,75 -1,0 PB
8,29 8,75 x x 7,84 8,56
-0,5 -1,0 -1,2 -0,9 +0,2 -0,9



T13 Kuula
Loppukilpailu
1) Sanni Jokela AlaU 7,91 kk11
7,69 x 7,85 7,91 x 7,89

2) Emmi Väänänen ÄhtU 7,70 PB
7,31 6,57 5,62 6,66 6,94 7,70

3) Vilma Ylä-Jussila ÄhtU 5,48 PB
5,48 5,07 5,22 3,05 4,93 5,23



P13 Keihäs
Loppukilpailu
1) Niko Mäki-Mustapää KuortKu 43,09 SB kk13
x 43,09 40,94 x 42,49 x

2) Veeti Jokela AlaU 27,12 SB
24,09 27,12 25,68 24,78 25,79 25,57

3) Aapeli Hietakangas ÄhtU 23,56 PB
23,56 21,66 x 21,20 19,45 23,46

4) Aaro Järvinen AlaU 23,42 SB
22,19 x 20,36 23,42 16,09 x

5) Topias Koskinen ÄhtU 20,70 PB
20,22 20,70 18,57 18,51 16,76 18,74

Onni Välinen TöysVe DNS


T15 80m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -0,8
1) Sanni Pynttäri AlaU 13,69 PB
2) Elena Ohra-Aho ÄhtU 13,77 PB
Henna Koivula TöysVe DNS
Johanna Mäki-Tuuri TöysVe DNS


P15 100m aidat
Loppukilpailu
Ruuben Eklund TöysVe DNS


T15 Korkeus
Loppukilpailu
1) Vilma Luoma-Nirva TeuvRi 148
135 140 145 148 151
o o xo o xxx

2) Elena Ohra-Aho ÄhtU 145 PB
135 130 140 145 148
o o o xxo xxx

Henna Koivula TöysVe
135
DNS

Jessika Mursula TöysVe
135
DNS

Johanna Mäki-Tuuri TöysVe
135
DNS

Lyydia Herrala TöVe
135
DNS



P15 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Aaro Syväniemi IlmajKi 11,92 -1,0 PB kk19, kk17, kk15
11,92 11,67 11,69 x x x
-1,0 +0,0 +0,0 +0,0 -0,4 -1,3

2) Eero Mäkinen ÄhtU 10,46 -1,1 PB kk14
10,46 10,32 x x - -
-1,1 +0,7 -0,1 +0,0



P15 Kuula
Loppukilpailu
1) Patrick Jokela AlaU 12,34 PB
11,75 11,66 11,83 12,34 11,64 11,68

2) Eero Mäkinen ÄhtU 10,74 PB
10,04 10,28 10,39 - 10,74 x

Matias Mursula TöysVe DNS
Ruuben Eklund TöysVe DNS
Santeri Harju TöysVe DNS


T15 Kuula
Loppukilpailu
1) Tiia Matila KuortKu 10,54
x 9,80 9,78 10,54 10,37 10,34

2) Vilma Luoma-Nirva TeuvRi 10,39 PB
10,39 9,98 9,86 10,11 x 9,51

3) Noora Lahdenmäki AlaU 8,92 PB
7,87 x 8,18 8,71 8,12 8,92

Henna Koivula TöysVe DNS
Jessika Mursula TöysVe DNS
Lyydia Herrala TöVe DNS


M17 100m
Alkuerät, Tuuli: -0,1
1) Niilo Mustalahti SeSU 11,27 PB kk19, kk17
2) Joona Kiviaho ÄhtU 11,61 PB
3) Tomi Valkama KauhWi 12,10 SB
4) Tommi Saarinen AlaU 13,00 PB
5) Eero Mäkinen ÄhtU 13,02 PB
Juuso Toivonen ÄhtU 11,60 SB


N17 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,1
1) Vilma Mäki AlaU 12,81 SB


M17 Kolmiloikka
Loppukilpailu
Eetu-Justus Kontola AlaU DNS
Gabriel Eklund TöysVe DNS
Topi Välinen TöysVe DNS


N17 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Elina Mantere LapVi 10,24 +0,0
x 9,90 10,24 x 9,90 9,99
+0,0 -0,2 +0,0 +0,0 -2,5 +0,0



M17 Keihäs
Loppukilpailu
1) Juho Takanen KuortKu 56,51 PB
51,86 51,65 54,37 56,51 54,19 x

2) Tomi Valkama KauhWi 53,17
51,16 53,17 x x - -

3) Eetu-Justus Kontola AlaU 52,44 SB
49,91 47,72 52,44 x - -



N17 Keihäs
Loppukilpailu
1) Viivi Raatikainen ÄänU 46,11 PB kk17, kk15
39,80 39,92 44,55 40,20 41,45 46,11

2) Jenna Harju TöysVe 37,83
36,81 37,57 35,56 34,50 37,83 36,28

3) Olivia Lähdesmäki JyväskKU 35,49
35,49 35,25 x x 34,12 x

Adeliina Herrala KKV DNS
Peppi Koppanen TamR DNS