Tuloksia 2008

16.12.2008 Alavus

Alavuden urheilijoiden pikkujoulupainit

16 osanottajaa, 12 ottelua

17 kg

1. Juhana Raiski

2. Oskari Peurala

22 kg

1. Teemu Yli-Hukkala

2. Matias Peurala

29 kg

1. Annimaria Aho

2. Jarkko Rantoja

3. Matias Mastomäki

31 kg

1. Ilmari Putula

2. Aleksi Palomäki

3. Matias Paananen

40 kg

1. Jani Raiski

2. Jani Lyly

45 kg

1. Artturi Miilumäki

2. Jesse Mikkonen

3. Urho Hietaniemi

74 kg

1. Oskari Miilumäki

 

29.11.2008 Ähtäri

Inhan Taimen 85 v. juhlapainit

Järjestäjä Inhan Taimi

147 osanottajaa

Juniorit alle 20 v.

100 kg: 1) Anssi Mikkonen Alavuden Urheilijat

Pojat 14 v.

74 kg 2) Oskari Miilumäki Alavuden Urheilijat

Pojat 12 v.

32 kg: 5) Ilmari Putula Alavuden Urheilijat

Pojat 10 v.

28 kg: 3) Eero Ylinen Alavuuden Urheilijat

37 kg: 1) Artturi Miilumäki Alavuuden Urheilijat

Pojat 8v.

28 kg: 3) Jarkko Rantoja Alavuden Urheilijat

Tytöt:

29 kg: 2) Annimaria Aho Alavuuden Urheilijat,

Pojat aloittelijat:

32 kg: 5) Dimitrios Kamkeris Alavuden Urheilijat

44 kg: 3) Urho Hietaniemi Alavuden Urheilijat, 4) Jesse Mikkonen Alavuden Urheilijat.

 

22.-23.11.08 Vantaa

Vantaa cup

Sarja 84kg
1.Andei Baranouski BLR , kevään EM. 5s
2.Antti Hakala AU
3. Aaron Sieracki USA
3. Jim Petterson SWE
5. Aryom Stebanev StP
5..Kevin Brad Ahearn USA
Antti voitti ekassa ottelussa venäjän olympiaedustaja Oralovin,
toisessa Viron Apsin,jolle Ilmajoella hävisi,kolmannessa tuli voitto
USA:n Sierackista ja välierässä ruotsin Petterssonista. Loppuottelussa
Antti voitti eka erän,mutta arvan hylkäämänä hävisi niukasti 2.ja3.
jakson. Vastustaja oli EM 5. ja sotilaiden MM 2. Petterssonkin EM 7.

 

8.11.08 Ilmajoki

Filan Kv. ARVO Haavisto turnaus

84Kg 2. Antti Hakala (Voittaja Erik Aps ,Viro)
66kg 10. Juho Teppo

 

1.11.2008 Ylivieska

Jun.vp:n SM-kisat


Sarja 96kg 1.Antti Hakala . Voitti 2 ottelua selätyksellä ja kaksi
muuta pistein 13-0 ja 12-0 Tämä oli Antin 8.suomenmestaruus nuorten
ikäluokissa. Kreikkalaisroomalaisessa painimuodossa Antilla 5
mestaruutta peräkkäisiltä vuosilta.Ensi vuonna "putken jatkaminen",
vaatii helmikuulla miesten mestaruutta,joka onkin haasteellinen
suoritus.


Juho Teppo AU, sij. samoissa kisoissa 74kg.n sarjassa 5:ksi

Mikko Teppo oli myös mukana kisoissa,muttei tällä kertaa saanut
menestystä

 

25.10.2008 Teuva

Vapaapainin Etelä-Pohjanmaan piirinmestaruuskilpailut

Järjestäjä Teuvan Rivakka

Pojat

28 kg: 1) Eero Ylinen AU, 2) Jarkko Rantoja AU

35 kg: 4) Artturi Miilumäki AU.

76 kg: 1) Oskari Miilumäki AU.

Tytöt A

28 kg: 2) Annimaria Aho AU

 

25.10.2008 Tallinna

Kv.Miesten Kristjan Palusalu turnaus Tallinnassa.

AnttiHakala 84kg:n 2.(Antti ainoana suomalaisena palkintosijoilla,koko
turnauksessa)

 

18. - 19.10.2008 Heinola

Koululiikuntaliiton vapaapainin mestaruuskilpailut

Koululiikuntaliiton vapaapainin Suomen mestaruuskilpailut pidettiin 18. - 19.10.2008 Heinolassa. Alavuden koulujen edustajat menestyivät loistavasti. Annimaria Aho paini hienosti kultaa tyttöjen alle 30 kg:n sarjassa. Oskari Miilumäki taisteli sijalle 4 poikien alle 75 kg:n sarjassa ja Ilmari Putula oli 6. alle 32 kg sarjassa. Ilmarin sijoitus on hieno, koska sarjassa oli 22 painijaa.

Myös muut Alavuden painijat Jarkko Rantoja (28 kg), Aleksi Palomäki (30 kg) ja Artturi Miilumäki (34 kg) ottelivat pirteästi ja jokainen sai mestaruuskilpailuissa yhden otteluvoiton. Samoin Kuortaneen Eero Ylinen sarjassa alle 28 kg taisteli yhden otteluvoiton.

Tytöt 13 v.

30 kg: 1) Annimaria Aho Alavus

Pojat 13 v.

32 kg: 6) Ilmari Putula Alavus

75 kg: 4) Oskari Miilumäki Alavus

Alavus sijoittui kuntien välisessä kilpailussa sijalle 22.

Osanottajia 289, kuntia 79, otteluita 441

 

11.10.2008 Tampere

Vapaapainin ikäkausikilpailut

Järjestäjä Tampereen Voimailijat

Pojat 12 v.

31 kg: 2) Ilmari Putula AU

Pojat 8 v.

28 kg: 3) Jarkko Rantoja AU, Aleksi Palomäki AU

Tytöt 12 v.

24kg: 1) Annimaria Aho AU

ja Annimaria paini myös pojat 10v sarjassa ollen 3.

Painijoita 136, otteluita 182

 

4.10.2008 Seinäjoki

Länsi-Suomen aluemestaruuskisat & Pohjanmaan Cup

Aluemestaruussarjat
Pojat alle 17-vuotiaat:
29 kg: 2) Eero Ylinen AU, 7) Jarkko Rantoja AU
32 kg: 6) Ilmari Putula AU
38 kg: 6) Artturi Miilumäki AU
76 kg: 3) Oskari Miilumäki AU
100 kg: 1) Anssi Mikkonen AU

Ikäkausisarjat
Pojat alle 8v.
30 kg: 2) Aleksi Palomäki AU
47 kg: 1) Urho Hietaniemi AU, 2) Jesse Mikkonen AU

Seurapisteet:
5) AU Alavuden Urheilijat 33

Painijoita yhteensä 127, otteluita 174.

 

27.9.2008 Ilmajoki

OP-painit

Järjestäjä Ilmajoen Kisailijat

Painijoita 205, otteluita 281

Juniorit 20 v.

70 kg: 2) Mikko Teppo AU, 4) Heikki Mäntylä AU

72 kg: 2) Juho Teppo AU

Pojat 13 v.

31 kg: 5) Ilmari Putula AU

+58 kg:4) Oskari Miilumäki AU

Pojat 10 v.

30 kg: 3) Eero Ylinen AU, 4) Aleksi Palomäki AU

37 kg: 1) Artturi Miilumäki AU

Tytöt

29 kg: 3) Annimaria Aho AU

Karhunpennut

27 kg: 3) Jarkko Rantoja AU

42 kg: 3) Jesse Mikkonen AU

 

6.9.2008 Ylistaro

Painin Luoman Oy Cup

Järjestäjä Ylistaron Kilpa-Veljet

Pojat 14 v.

75 kg: 1) Oskari Miilumäki AU

Pojat 10 v.

37 kg: 1) Artturi Miilumäki AU

Pojat 8 v.

31 kg: 1) Aleksi Palomäki AU

SEUROJENVÄLISET PISTEET

7) Alavuden Urheilijat

Osanottajia 69, seuroja 17, otteluita 83

 

12.7.2008 Kauhajoki (Nummijärvi)

Järjestäjä: Kauhajoen karhu

Painin XX Reijo Haaparanta Cup 2008

Pojat 13 v.
30 kg: 3) Ilmari Putula AU
77 kg: 2) Oskari Miilumäki AU

Pojat 10 v.
28 kg: 2) Eero Ylinen AU
37 kg: 2) Artturi Miilumäki AU, 3) Jesse Mikkonen AU

Tytöt
28 kg: 2) AnniMaria Aho AU

Osallistujia 101 ja otteluita 104.

1.7.2008 Slovakia

Jun. EM:kisat SVK Kocice. Antti Hakala 84kg:n 15:sta

 

24.5.2008 Kurikka

Myhi-painit

Pojat:

30 kg: 3) Ilmari Putula AU

34 kg: 2) Artturi Miilumäki AU

69 kg: 4) Oskari Miilumäki AU

Tytöt:

27 kg: 2) Annimaria Aho AU

Nassikkapojat:

37 2) Jesse Mikkonen AU

 

17-18.5.2008 Kungsbacka

Jun.Pohjoism.mest.kilp.SWE Kungsbacka.

Antti Hakala 84kg:n 1

 

Koululiikuntaliiton Kr. painin mestaruuskilpailut painittiin Vaasassa 17–18.5.2008.

Kilpailuissa oli 368 painijaa, 70 kuntaa ja otteluita kertyi 543.

Oskari Miilumäki, sarjassa 13 vuotta 75kg paini hienosti pronssia.

Annimaria Aho sijoittui viidenneksi 13-vuotiaiden tyttöjen 30kg sarjassa

Kaikkein pienimmissä sarjoissa Eero Ylinen (13v 28kg) ,Ilmari Putula (13v 30kg) ja Artturi Miilumäki (13v 34kg) painivat pirteästi mutta eivät päässeet pistesijoille.

Näissä sarjoissa olikin eniten osanottajia, reilusti yli 20 painijaa sarjassa.

Eero kohtasi ensimmäisessä ottelussa pronssille ottaneen painijan, Ilmarin ensimmäinen vastustaja oli sarjan mestari ja Artturinkin arpa oli saada vastaansa pisteille sijoittunut painija.

 

10.5.2008 Seinäjoki

Painin Pohjanmaa Cup, kreikkalais-roomalainen paini

Järjestäjä Seinäjoen Paini-Miehet

Otteluita 150, painijoita 108, seuroja 19

Pojat 14 v.

+58 kg: 2) Oskari Miilumäki AU.

Pojat 11 v.

30 kg: 5) Ilmari Putula AU.

35 kg: 6) Artturi Miilumäki AU.

Pojat 8 v.

38 kg: 4) Aleksi Alankola AU.

+38 kg: 2) Jesse Mikkonen AU, 3) Urho Hietaniemi AU.

Seurapisteet:

10) Alavuden Urheilijat 20

 

3.5.2008 Tallinna

Kv.Georg Lurichi Turnaus Tallinnassa.

Antti Hakala 84kg:n 2

 

19.4.2008 Jurva

Nikkaripainit, kreikkalais-roomalainen paini

Järjestäjä Mietaan Molski

Otteluita 184, painijoita 116, seuroja 17

Alle 18-vuotiaat:

63 kg: 3) Oskari Miilumäki AU.

Alle 14-vuotiaat:

28 kg: 4) Aleksi Palomäki AU.

29 kg: 4) Ilmari Putula AU.

34 kg: 3) Artturi Miilumäki AU.

Tytöt:

30 kg: 3) Annimaria Aho AU.

Aloittelijat, pojat

24 kg: 3) Jarkko Rantoja AU.

40 kg: 2) Jesse Mikkonen AU.

Seurapisteet:

7) Alavuden Urheilijat 27

 

12-13.4.2008 Ilmajoki

Junioreiden SM-kisat kr.

84 kg 1) Antti Hakala

 

29.3.2008 Vaasa

Painin Nanski-turnaus

13-vuotiaat:

30 kg: 5) Putula Ilmari Alavuden Urheilijat.

+63kg: 1) Outavaara Niki Alavuden Urheilijat, 2) Miilumäki Oskari Alavuden Urheilijat.

10-vuotiaat:

30 kg: 5) Palomäki Aleksi Alavuden Urheilijat.

35 kg: 2) Miilumäki Artturi Alavuden Urheilijat.

Aloittelijat

29 kg: 2) Ylinen Eero Alavuden Urheilijat.

40 kg: 4) Mikkonen Jesse Alavuden Urheilijat.

SEURAPISTEET:

6) Alavuden Urheilijat

Järjestäjä Vaasan Voima- Veikot

Osanottajia 126, seuroja 18, otteluita 156

 

15.3.2008 Ilmajoki

Painin OP-Turnaus

Juniorit 20 v.

66 kg: 3) Mikko Teppo AU.

Pojat 13 v.

30 kg: 6) Ilmari Putula AU.

80 kg: 1) Niki Outavaara AU, 2) Oskari Miilumäki AU.

Pojat 10 v.

32 kg: 5) Artturi Miilumäki AU.

Tytöt

29 kg: 3) Anni-Maria Aho AU.

Karhunpennut

25 kg: 3) Jarkko Rantaoja AU

Järjestäjä Ilmajoen Kisailijat

Painijoita 211, otteluita 299

 

8.3.2008 Alavus

Avoimet piirinmestaruuspainit, kr

Järjestäjä AU

Miehet
70 kg: 1) Joni Tuulensuu Virkiä, 2) Ville Perkkiö VVV, 3) Antti Korhonen LapVe, 4) Aki Matilainen PyPo, 5) Juho Teppo AU, 6) Mikko Teppo AU.
80 kg: 1) Marko Yli-Hannuksela IK, 2) Teemu Pyhäjärvi Teemu LapVe, 3) Anssi Kuivamäki NJ.
90 kg: 1) Antti Hakala AU, 2) Tino Orell KirKu, 3) Petri Luoma Virkiä, 4) Marko Kivimäki IK, 5) Juho Koukkari Virkiä.

Avoimen piirinmestaruuskisan sarjat

Pojat 17 v.
28 kg: 1) Yli-Hannuksela Akseli IK, 2) Rajakangas Samu VaaTo, 3) Uusi-Ranta Valtteri IK, 4) Ylinen Eero AU, 5) Alasaari Miikka SPM.

30 kg: 1) Syrjä Rami SPM, 2) Fors Tuomas SPM, 3) Peltokangas Mikko KvaPm, 4) Haapaniemi Jimi VaaTo, 5) Putula Ilmari AU, 6) Palomäki Aleksi AU.
32 kg: 1) Erkkola Niko IK, 2) Haapamäki Jere VäVi, 3) Sasu Puska NJ, 4) Pöytälaakso Nico IK, 5) Lähdesmäki Miika IK, 6) Loppi Valtteri MiMo.
35 kg: 1) Majasaari Miikka VäVi, 2) Talvitie Joona VaaTo, 3) Niemelä Miki PeKi, 4) Autio Tuomo AK, 5) Metsomäki Toni IK, 6) Ahtiainen Markus PeTo.
38 kg: 1) Lyttinen Mikko VVV, 2) Kahlos Roope SPM, 3) Mäki-Kuusela Juho KvaPm, 4) Haapaniemi Jesse VaaTo, 5) Ylimäki Jussi-Matti SPM, 6) Alasaari Henri SPM.
42 kg: 1) Takala Ville Virkiä, 2) Pasanen Sampo SPM, 3) Pärkkä Emil VVV, 4) Koho Miika VaaTo, 5) Louhula Lauri PeKi, 6) Jussila Valtteri IK.
46 kg: 1) Ahmadi Tufan VaaTo, 2) Koskinen Kari JalJa, 3) Seppä Mikael SPM, 4) Koskinen Arto JalJa.
50 kg: 1)Kantola Marcus VVV.
58 kg: 1) Harjunpää Pavel SPM, 2) Huuskonen Tommi SPM, 3) Korpera Markus Virkiä, 4) Saranpää Niku SPM, 5) Hietikko Keijo JalJa, 6) Hautala Jarmo SPM.
69 kg: 1) Kattelus Miika Virkiä, 2) Koivulahti Arttu IK, 3) Haapoja Henry IK.
63 kg: 1) Kurkela Henry LapVe, 2) Niemelä Nico PeKi, 3) Heikkilä Ossi SPM, 4) Salomäki Jesse NJ, 5) Kotala Jussi Virkiä, 6) Mäntylä Heikki AU.
76 kg: 1) Oskari Miilumäki AU.
100 kg: 1) Niki Outavaara AU.

Tytöt
25 kg: 1) Aho Annimaria AU, 2) Salomäki Valma LaVe, 3) Peltonen Mariel TeRi, 4) Taskinen Aino TeRi.
30 kg: 1) Peltonen Miranda TeRi, 2) Peltonen Melinda TeRi, 3) Hannonen Jonna TeRi, 4) Lipasti Mirella IK, 5) Ahtiainen Sarianne PeTo.
37 kg: 1) Majasaari Miia VäVi, 2) Luoma Emmi Virkiä, 3) Konttila Manta InTai, 4) Ketola Jenna TeRi.
47 kg: 1) Uitto Erika TeRi, 2) Hautala Jenna SPM, 3) Ruismäki Linda LaVe.
55 kg: 1) Pakkala Roosa KaKa, 2) Koivumäki Elina PeTo, 3) Uitto Carita TeRi, 4) Kulmala Minna-Maria MiMo.

Aloittelijat
22 kg: 1) Siipola Jere LaihLu, 2) Pasanen Aapo SPM, 3) Haapamäki Willy VäVi, 4) Hamunen Miika InTai.
23 kg: 1) Salmi Jere VVV, 2) Pöytälaakso Joona IK, 3) Kangas Juho Virkiä, 4) Sarvela Otto SPM, 5) Lehtimäki Emil LaVe.
24 kg: 1) Seppä Nikolas SPM, 2) Rantoja Jarkko AU, 3) Sotikoff Matti LaVi, 4) Leikkari Misk InTai.
25 kg: 1 )Seppälä Aleksi LaihLu, 2) Niemelä Jami PeKi, 3) Leikkari Erik InTai, 4) Laukkarinen Vilho JyPÄ, 5) Jussila Tuomas LaihLu.
31 kg: 1) Yildirim Melih TeRi, 2) Mäntyniemi Robert KaKa, 3) Metsola Anssi KeuTo.
32 kg: 1) Jussila Santeri IK, 2) Moisio Jaakko JyPÄ, 3) Rantanen Toni PeTo, 4) Paananen Matias AU, 5) Lehtimäki Alex LaVe.
36 kg: 1) Kaartinen Ville AU, 2) Rantamäki Roope Virkiä, 3) Mikkonen Jesse AU, 4) Alankola Aleksi AU, 5) Vapola Matti InTai.
42 kg: 1) Salomäki Väinö LaVe, 2) Moisio Juho JyPÄ, 3) Hietaniemi Urho AU.
48 kg: 1) Kivipuro Ossi LaVe, 2) Mäntylä Markus AU.
+59 kg: 1) Lindberg Sammy InTai, 2) Hamunen Mikke InTai, 3) Konttila Joona InTai.

Seurapisteet:
1) Seinäjoen Painimiehet 68, 2) Alavuden Urheilijat 64, 3) Ilmajoen Kisailijat 56, 4) Lapuan Virkiä 48, 5) Teuvan Rivakka 41, 6) Inhan Taimi 31, 7) Vaasan Voima-Veikot 27, 8) Vaasan Toverit 25, 9) Lappajärven Veikot 25, 10) Vähänkyrön Viesti 21, 11) Perhon Kiri 16, 12) Lapin Veikot 15, 13) Laihian Luja 14,14) Jyvässeudun Paini-Ässät 13, 15) Peräseinäjoen Toive 12, 16) Kauhajoen Karhu 11, 17) Nurmon Jymy 11, 18) Jalasjärven Jalas 10, 19) Kauhavan Paini-Miehet 8, 20) Mietaan Molski 4, 21) Keuruun Toverit 4, 22) Alahärmän Kisa 3, 23) Pyhäjärven Pohti 3.

Painijoita 141, seuroja 23, otteluita 227

 

Alavuden Urheilijoiden Laskiaispainit

väännettiin liikuntahallin
painisalilla tiistaina 5.2. Mukana oli 15 painijaa ja tapahtumarikkaita
otteluita kertyi 15.

27 kg
1. Eero Ylinen
2. Jarkko Rantoja
3. Tero Haapoja

31 kg
1. Ilmari Putula
2. Aleksi Palomäki
3. Matias Paananen

36 kg
1. Jesse Mikkonen
2. Aleksi Alankola
3. Jani Lyly

40 kg
1. Henri Pohjala
2. Artturi Miilumäki
3. Urho Hietaniemi

90 kg
1. Oskari Miilumäki
2. Niki Outavaara
3. Anssi Mikkonen

 

23.2.2008 Seinäjoki

Länsi-Suomen aluemestaruuskilpailut

Kreikkalais-roomalainen paini

Järjestäjä Seinäjoen Painimiehet

Pojat (kadetit alle 17 v.):

29 kg: mukana Ilmari Putula ja Aleksi Palomäki

35 kg: mukana Artturi Miilumäki

76 kg: 2) Oskari Miilumäki AU.

100 kg: 1) Niki Outavaara AU.

Seurapisteet – pojat:

9) AU 11

Aloittelijat

25 kg: 1) Jarkko Rantoja AU.

Aloittelijat, tytöt

27 kg: 1) Annimaria Aho AU.

Painijoita yhteensä 99, otteluita 126.

 

16.2.2008 Tampere

Ikäkausipainit, kr

Järjestäjä Tampereen Painiseura

Tytöt
26 kg: 2. Annimaria Aho AU, 3.

Aloittelijat
26 kg: 1. Jarkko Rantoja AU

Alle 8 v.
30 kg: 3. Aleksi Palomäki AU

Alle 12 v.
30 kg: 5. Ilmari Putula AU

Alle 10 v.
35 kg: 2. Artturi Miilumäki AU

Alle 17 v.
68 kg: 3. Heikki Mäntylä AU
90 kg: 2. Niki Outavaara AU, 3. Oskari Miilumäki AU

OSALLISTUJIA 184, OTTELUITA 278

 

26.1.2008 Laihia

Laihian ikäkausipainit

Järjestäjä Laihian Luja

14-vuotiaat
76 kg: 1) Oskari Miilumäki AU

12-vuotiaat
30 kg: 7) Ilmari Putula AU.

10-vuotiaat
26 kg: 1) Eero Ylinen AU.
35 kg: 2) Artturi Miilumäki AU.
38 kg: 2) Jesse Mikkonen AU.
42 kg: 2) Henri Pohjala AU.

8-vuotiaat
32 kg: 2) Aleksi Palomäki AU.

Aloittelijat
26 kg: 5) Jarkko Rantoja AU.
35 kg: 2) Ville Kaartinen AU.
50 kg: 4) Toni Jääskä AU.

Seurapisteet:
7) Alavuden Urheilijat 36.

Osanottajia 150, seuroja 20, otteluita 210

 

12-13.1.2008 Kouvola

Kv.Herman Kare-turnaus(fila), Kouvola.

Henri Palomäki 66kg:n 5:s

 

12.1.2008 Mänttä

Roope Liinamaan muistopainit

Järjestäjä: Mäntän Valo

Tytöt
26 kg: 2) Annamaria Aho AU

Pojat
26 kg: 1) Eero Ylinen AU
28 kg: 2) Aleksi Palomäki AU
30 kg: 6) Ilmari Putula AU

35 kg: 4) Artturi Miilumäki AU
46 kg: 3) Markus Mäntylä AU
66 kg: 3) Heikki Mäntylä AU
74 kg: 3) Oskari Miilumäki AU
84 kg: 4) Niki Outavaara AU

84 kilpailijaa
115 ottelua

 

6.1.2008 Vähäkyrö

20 v. Loppiaisjuhlapainit

Järjestäjä Vähänkyrön Viesti

Pojat 14 v.

75 kg: 1) Oskari Miilumäki AU.

Pojat 12 v.

30 kg: 6) Ilmari Putula AU.

35 kg: 4) Artturi Miilumäki AU.

Pojat 10 v.

26 kg: 1) Eero Ylinen AU.

Pojat, aloittelijat 9 v.

26 kg: 5) Jarkko Rantoja AU.

Osanottajia 127, seuroja 19, otteluita 165.

 

Takaisin tulokset-sivulle.