Tuloksia 2010

 

14.12.2010 Alavus

Perinteikkäät Alavuden Urheilijoiden pikkujoulupainit kisailtiin 14.12 KuntoLutran painisalissa.

Mukana Alavuden painijoiden lisäksi vääntäjiä oli Ähtäristä Inhan Taimesta ja Kuortaneen Kunnosta.

Kaikkiaan painijoita oli 19 ja tapahtumarikkaita otteluita käytiin 17.

21 kg

1. Lauri Häkkilä, KuKu

2. Pyry Sairanen, AU

3. Eemeli Kivistö, AU

25 kg

1. Jussi Vapola, InTai

2. Iida Ruismäki, KuKu

27 kg

1. Roope Saari, KuKu

2. Leevi Kytönen, InTai

3. Atte Järvinen, AU

29 kg

1. Ville Saari, KuKu

2. Peetu Mäkinen, InTai

3. Atte Ahlsten, AU

37 kg

1. Annimaria Aho, AU

2. Jarkko Rantoja, AU

39 kg

1. Niki Salonen, AU

2. Jonne Takaluoma, AU

3. Samuli Rajalaakso, AU

60 kg

1. Jesse Mikkonen, AU

2. Matti Vapola, InTai

3. Aleksi Alankola, AU

 

11. - 12.12.2010 Ilmajoki Vapaapainin alle 17 v. poikien ja tyttöjen SM-kilpailut

Järjestäjä Ilmajoen Kisailijat

Painijoita 147, seuroja 45, otteluita 190

Tytöt 36 - 38 kg: 2) Annimaria Aho AU

Joukkuepisteet:

24) AU

 

4.12.2010 Ähtäri Painin Ossi Hagmanin muistokilpailut

Järjestäjä Inhan Taimi

Pojat

32 kg: 3) Erik Leikkari AU

35 kg: 5) Miska Leikkari AU

38 kg: 1) Jarkko Rantoja AU

58 kg: 2) Jesse Mikkonen AU

Aloittelijat

27,5kg: 3) Atte Järvinen AU

Tytöt:

1. Annamaria Aho AU

Seuroja 13, painijoita 48, otteluita 68

 

20.11.2010 Seinäjoki

E-P:n piirinmestaruuskilpailut, vp, alle 17v.

Järjestäjä: Seinäjoen Painimiehet

Piirinmestaruussarjat:

Tytöt:

37 kg: 1) Annimaria Aho AU

Pojat:

35 kg: 4) Eero Ylinen AU

38 kg: 5) Jarkko Rantoja AU, 6) Ilmari Putula AU

54 kg: 5) Artturi Miilumäki AU

100 kg: 1) Oskari Miilumäki AU.

Seurapisteet:

7) Alavuden Urheilijat 20

Seuroja 13

Painijoita 103

Otteluita 154

 

13.11.2010 Lapua Painin Kankuri Cup

Järjestäjä: Lapuan Virkiä

Painijoita 152, 168 ottelua

Pojat

31,5 kg: 3) Erik Leikkari AU

37 kg: 1) Jarkko Rantoja AU, 3) Miska Leikkari AU

49,5 kg: 1) Artturi Miilumäki AU

58 kg: 1) Urho Hietaniemi AU, 2) Jesse Mikkonen AU

Tytöt

36 kg: 2) Annimaria Aho AU

 

6.11.2010 Turku XXVII Kalle Mäkisen painit

Järjestäjä Turun Voimamiehet ry

Painijoita 78, otteluita 84.

Miehet

84 kg: 1) Henri Palomäki AU, 2) Veli-Karri Suominen VV, 3) Petri Luoma LaVi.

 

23.-24.10.2010 Peräseinäjoki KLL-mestaruuskisat vapaapaini

Järjestäjät: Peräseinäjoen Opettajat ry ja PeTo ry/painijaosto

16v 85 kg:

6) Oskari Miilumäki Alavus

T13v 40 kg:

2) Annimaria Aho Alavus

Myös muut AU:n painijat ottelivat mestaruuskisoissa hyvin;

Eero Ylinen sarjassa 13v 34kg

Jarkko Rantoja ja Ilmari Putula sarjassa 13v 37

Artturi Miilumäki sarjassa 13v 45kg

 

2.10.2010 Ilmajoki Vapaapainin Länsi- ja Pohjois-Suomen aluemestaruuskilpailut

Järjestäjä: Ilmajoen Kisailijat

Pojat alle 17 v

35 kg: 3) Eero Ylinen AU

46 kg: 5) Artturi Miilumäki AU

Tytöt ja naiset

40 kg: 3) Annimaria Aho AU

 

 

2.10.2010 Ilmajoki Painin OP-turnaus

Järjestäjä: Ilmajoen Kisailijat

Aloittelijat:

20 kg: 3) Pyry Sairanen AU

24 kg: 1) Huugo Maja AU, 2) Atte Järvinen AU, 3

Osallistujia 140, otteluita 238 (aluemestaruus ja OP-painit yht.)

 

11.9.2010 Seinäjoen Ylistaro´Painin III Luoman Oy Cup

Järjestäjä Ylistaron Kilpa-Veljet

Painijoita 74, otteluita 84

Pojat kreikkalais-roomalainen paini, tytöt vapaapaini

Pojat 15 v.

85 kg: 1) Oskari Miilumäki AU.

Pojat 14 v.

45 kg: 3) Artturi Miilumäki AU.

Pojat 12 v.

35 kg: 2) Eero Ylinen AU

Pojat 11 v.

53 kg: 2) Urho Hietaniemi AU.

Pojat 9 v.

35 kg: 1) Jarkko Rantoja AU

Seurapisteet

5) Alavuden Urheilijat 26

 

4.9.2010 Tukholma Spårvägsspelen

Kreikkalais-roomalainen paini

85 kg U/Cadets 93-96 9 Participants

7. Oskari Miilumäki

 

35 kg P/Sch Boys 96-99 7 Participants

5. Eero Ylinen

6. Ilmari Putula

 

47 kg P/Sch Boys 96-99 14 Participants

8. Artturi Miilumäki

 

35 kg K/Y S Boys 99-02 11 Participants

8. Jarkko Rantoja

 

59 kg K/Y S Boys 99-02 2 Participants

1. Urho Hietaniemi

2. Jesse Mikkonen

 

07.8.10 Nyköping (DEN) Pohjoism.mest.kilp.  

sarja: 96kg 3. Antti Hakala

 

10.7.2010 Kauhajoki Painin XXII RH-CUP

Pojat 17 v.

90 kg: 2) Oskari Miilumäki AU.

Pojat 13 v.

33 kg: 2) Eero Ylinen AU

35 kg: 2) Ilmari Putula AU                     

44 kg: 2) Artturi Miilumäki AU

Pojat 10 v.

55 kg: 2) Urho Hietaniemi AU.

Tytöt

35 kg: 1) Annamaria Aho AU

Paras tyttöpainija Annamaria Aho AU

 

29.5.10 Turku Aluejoukkuekisat  

sarja: 96kg 1. Antti Hakala (E-P voitti kisan, 5joukk.)

 

22. - 23.5.2010 Hollola Kreikkalais-roomalaisen painin Koululiikuntaliiton mestaruuskilpailut

Pojat 13 v.

32 kg: 4) Eero Ylinen

34 kg: 5) Ilmari Putula

Tytöt 13 v.

34 kg: 1) Annimaria Aho

Myös muut AU:n painijat, Eerik Leikkari, Jarkko Rantoja, Artturi Miilumäki ja Oskari Miilumäki esittivät hyviä otteita.

 

8.5.2010 Raisio Raision voimamiesten ikäkausipainit Raisiossa

pojat 24 kg: 2.Huugo Maja

 

17.4.10 Baku (AZE)  EM-kisat

84kg 18)  Antti Hakala

(29osall.)

 

17.4.2010 Ilmajoki OP-Nassikkaturnaus, järjestäjä IK

pojat 20kg 3.Pyry Sairanen

pojat 22kg 2.Atte Järvinen 4.Huugo Maja

 

10.4.2010 Seinäjoki Painin Pohjanmaa Cup

Järjestäjä Seinäjoen Paini-Miehet

Pojat 15 v.

50 kg: 6) Miko Kuoras AU.

Pojat 12 v

29 kg: 4) Erik Leikkari AU

33 kg: 3) Eero Ylinen AU

34 kg: 2) Jarkko Rantoja AU, 3) Miska Leikkari AU

55 kg: 3) Urho Hietaniemi AU

Tytöt:

34 kg: 1) Annimaria Aho AU

Seurapisteet:

8)  Alavuden Urheilijat 27

Seuroja 19, ottelijoita 152, otteluita 203

 

27.3.2010 Kurikka Nikkaripainit

Järjestäjä Mietaan Molski ry

Aloittelijat:

50 kg: 1) Miko Kuoras AU

Pojat 10 v

32 kg: 1) Jarkko Rantoja AU

50 kg: 2) Urho Hietaniemi AU, 3) Jesse Mikkonen AU

Pojat 12 v

32 kg: 1) Eero Ylinen AU

Pojat 14 v

42 kg: 2) Artturi Miilumäki AU

Pojat 15 v

85 kg 1) Oskari Miilumäki AU

Tytöt:

30 kg: 1) Annimaria Aho AU

 

20.3.2010, Vaasa Painin Nanski -turnaus

Järjestäjä Vaasan Voima-Veikot    

Pojat 17 v.

90 kg: 1) Oskari Miilumäki AU.

Pojat 14 v.

33 kg: 2) Eero Ylinen AU

42 kg: 3) Arttu Miilumäki AU

Karhunpentusarjat:            

58 kg: 1) Urho Hietaniemi AU

Osanottajia 132, seuroja 18, otteluita 181.

Seurojen pisteet

8) Alavuden Urheilijat 21

 

13.-14.3.2010 Alavus Miesten sm -kilpailut
järjestäjä AU

Miesten sm-painit väännettiin maaliskuussa Alavudella. Kotiyleisö sai kannustamisen ja hurraamisen aihetta Antin ja Hempan komeiden otteiden myötä. Myös Aki Matilainen edusti seuraa mallikkaasti sijoittumalla neljänneksi 60kg sarjassa.

Antin ottelut:

Timo Kallio TWM - Antti Hakala AU                   0-2 (pv0-2,0-2)

Antti Hakala AU - Petri Luoma LaVi                  2-0 (pv2-0,1-0)

Pekka Rintamäki YKV - Antti Hakala AU          1-2 (pv0-3,1-0,0-1)

Lasse Mononen KOO-VEE - Antti Hakala AU 0-2 (pv0-1,0-7)

Antin sijoitus: 1

 

Hempan ottelut:

Henri Palomäki AU - Arttu Koivulahti IK            2-0 (pv2-0,1-0)

Henri Palomäki AU - Veli-Karri Suominen VV 2-0 (pv4-1,5-1)

Henri Palomäki AU - Juuso Ukkola HaHe       1-2 (pv0-1,8-4,0-2)

Hempan sijoitus: 2

 

Akin ottelut:

Aki Matilainen AU - Ville Pasanen JyPÄ           0-2 (ypv0-5,0-6)

Aki Matilainen AU - Esa Uimonen JPI              1-0 (luo0-0)

Aki Matilainen AU - Ville Ohukainen OP           0-2 (pv0-1,0-2)

Akin sijoitus: 4

 

Osanottajia  67

Seuroja         29

Otteluita        84

Joukkueiden pisteet:

1) AU Alavuden Urheilijat     14

1) OP Oulun Pyrintö               14

3) HeTa Helsingin Tarmo    13

3) IK Ilmajoen Kisailijat         13

5) YTK Ylä-Tikkurilan Kipinä 11

 

27.2.2010 Ilmajoki Painin Myhi -turnaus järjestäjä: Ilmajoen Kisailijat

Pojat 17 v.

85 kg: 5) Oskari Miilumäki AU

Pojat 12 v.

46 kg: 2) Artturi Miilumäki AU

Pojat 10 v.

28 kg: 1) Erik Leikkari AU

32 kg: 2) Jarkko Rantoja AU

Tytöt vapaapaini

35 kg: 3) Annimaria Aho AU

Seurojen väliset pisteet

Painijoita 146, seuroja 28 ja 247 ottelua

10) Alavuden Urheilijat 22

 

13.2.2010 Peräseinäjoki Mannin Matsit Suomen Cupin osakilpailuna

Järjestäjä Peräseinäjoen Toive

66 kg: 3) Aki Matilainen AU.

74 kg: 9) Heikki Mäntylä AU.

Painijoita 33, seuroja 16, otteluita 50

Seurapisteet: 9) Alavuden Urheilijat 4

 

13.2.2010 Peräseinäjoki Kreikkalais-roomalaisen painin Länsi-Suomen aluemestaruuskilpailut

Järjestäjä Peräseinäjoen Toive

Pojat

32 kg: 6) Eero Ylinen AU.

42 kg: 5) Artturi Miilumäki AU.

85 kg: 5) Oskari Miilumäki AU.

Tytöt:

35 kg: 3) Annimaria Aho AU.

Aloittelijat:

28 kg: 2) Teemu Yli-Hukkala AU

34 kg: 4) Miska Leikkari AU

Painijoita 129, seuroja  23, otteluita 195

Seurapisteet: 7) Alavuden Urheilijat 17

 

30. - 31.1.2010 Istanbul, Turkki 28. Vehbi Emre -turnaus

170 painijaa 18 maasta

84 kg (29 osanottajaa)

Antti Hakala - Vladimeri Gegeshidze GEO 2-1 (4-0, 0-2, 1-0)

Antti Hakala - Ozmen Uzun TUR 2-0 (6-0, 1-0)

Antti Hakala - Ahmet Yildimir TUR 0-2 (0-1, 0-2)

Antin sijoitus 7-8

 

23.1.2010 Laihia Painin ikäkausikilpailut

Järjestäjä Laihian Luja

Osanottajia 157, seuroja 18, 229 ottelua

Pojat 13 v. 

33 kg: 2) Eero Ylinen AU

36 kg: 4) Ilmari Putula AU (loukkaantui)

Pojat 11 v. 

55 kg: 3) Urho Hietaniemi AU

Pojat 9 v. 

32 kg: 1) Jarkko Rantoja AU

Tytöt: 

34 kg: 2) Annimari Aho AU

Aloittelijat: 

24 kg: 1) Teemu Yli-Hukkala AU

SEURAPISTEET: 8) Alavuden Urheilijat (AU) 29

 

16.-17.1.2010 Kouvola Herman Kare -turnaus FILA

84 kg: 1) Antti Hakala FIN

Antti palkittiin viime vuoden tapaan parhaana painijana.

 

10.1.2010 Teuva Vapaapainin Finlandia Freestyle Cup 1 / 2010

Järjestäjä Teuvan Rivakka

Miehet

84 kg: 3) Oskari Miilumäki

Pojat

29 - 32 kg: 1) Eero Ylinen

35 kg: 5) Ilmari Putula

42 kg: 2) Artturi Miilumäki

Tytöt

35 kg: 1) Annimaria Aho

Ottelijoita 71, otteluja 112

Seurapisteet: 5) AU

 

6.1.2010 Vähäkyrö XXII Loppiaispainit

Järjestäjä: Vähänkyrön Viesti

Pojat 15 v.

85 kg: 1) Oskari Miilumäki.

Pojat 13 v.

33 kg: 3) Eero Ylinen

35 kg: 6) Ilmari Putula

41 kg: 2) Artturi Miilumäki

Pojat 10 v.

33 kg: 2) Jarkko Rantoja

57 kg: 1) Urho Hietaniemi, 4) Jesse Mikkonen.

Osanottajia 134, seuroja 17, otteluita 170.

Seurapisteet: 8) Alavuden Urheilijat

 

Takaisin tulokset-sivulle.