Tuloksia 2016

Alavuden Urheilijoiden perinteisten pikkujoulupainit

13.12.2016
Paineissa oli 23 painijaa ja värikkäitä otteluita kertyi 28.

22 kg
1. Viljami Mäntylä
2. Leevi Kurhela
3. Aukusti Mäntylä
4. Tiia Hautala

23 kg
1. Eemeli Eklund
2. Onni Paajanen
3. Joona Tastula
4. Rene Lahti

24 kg
1. Ossi Kallio
2. Matias Paajanen
3. Severi Järvenpää

26 kg
1. Rasmus Lampi
2. Leevi Kesäniemi
3. Kaapo Laitio

Tytöt 29 kg
1. Minea Lampi
2. Venla Mäkinen

31 kg
1. Kustaa Laitio
2. Touko Helimaa
3. Fanni Pentinmäki
4. Elmeri Mäntylä

33 kg
1. Dovydas Samuilis
2. Arnas Samuilis
3. Tuomas Pentinmäki


Kansainvälinen Vantaa Painicup
19.11.2016


Miehet 59 kg:
5. Ilmari Putula

Ottelijoita: 73, Joukkueita: 22, Otteluita: 96


Tampereen Kooveen ikäkausikilpailut
19.11.2016. Tampere


Pojat 14v 36 kg:
3. Arnas Samuilis

Pojat 10v 30 kg:
1. Tuomas Pentinmäki

Pojat 10v 34 kg:
5. Elmeri Mäntylä

Tytöt 28 kg:
1. Fanni Pentinmäki

Aloittelijat 25 kg:
4. Kaapo Laitio

Aloittelijat 36 kg:
1. Kustaa Laitio

Seurojen pisteet: 4. AU
Osanottajia 84, Seuroja 17, Otteluita 158


Länsi-Suomen Alumestaruus ja VVV Cup
12.11.2016, Vaasa


Pojat 17v 32 kg:
2. Elmeri Mäntylä

Pojat 17v 35 kg:
2. Arnas Samuilis

Aloittelijat 32 kg:
3. Touko Helimaa
4.Kustaa Laitio

Tytöt 31 kg:
1. Fanni Pentinmäki

Seurojen pisteet: 7. AU
Osanottajia 84, Seuroja 11, Otteluita 104


Koululiikuntaliiton (KLL) mestaruuskilpailut vp
15.-16.10.2016, Järvenpää


Pojat 13v. 30 kg:
1. Dovydas Samuilis
7. Tuomas Pentinmäki

32 kg: 11. Arnas Samuilis

Tytöt 13v 28 kg:
2. Fanni Pentinmäki

Tytöt 20v 55 kg:
2. Annimaria Aho

Osanottajia 264, Kuntia 68, Otteluita 431



Luoman Oy-cup
8.10.2016, Ylistaro

Pojat 17v.
30 kg: 5. Tuomas Pentinmäki
32 kg: 1. Dovydas Samuilis
35 kg: 4. Arnas Samuilis
46 kg: 7. Rami Jaatinen

Pojat alle 8v. 32 kg:
1. Kustaa Laitio

Pojat alle 11v. 31 kg:
4. Touko Helimaa

Tytöt 30 kg: 1. Fanni Pentinmäki

Seurojen pisteet: 8. AU
Osanottajia 98, Seuroja 15, Otteluita 147


OP-Turnaus
1.10.2016, Ilmajoki


Pojat 17 v.
30 kg: 4. Tuomas Pentinmäki
33 kg: 3. Dovydas Samuilis
36 kg: 6. Arnas Samuilis

Pojat 9 v. 33 kg:
5. Touko Helimaa
6. Kustaa Laitio

Pojat yli 9 v. 43 kg:
3. Rami Jaatinen

Tytöt 31 kg:
2. Fanni Pentinmäki

Seurojen pisteet: 11. AU
Osanottajia 158, Seuroja 28, Otteluita 258


Veteraanien MM-kilpailut
23.-25.9.2016, Seinäjoki


Veterans Div D - 130 kg: 4. Juha MIKKONEN

Osanottajia 251, Maita 31


XXXIII Kalle Mäkisen painit, Suomi Cup
27.8.2016, Turku


Miehet 59 kg: 3. Ilmari Putula

Osanottajia 144, Seuroja 33, Otteluita 227


Ruissalon kesäpainit
2.7.2016 Turku


Pojat 10 v 32 kg: 2. Tuomas Pentinmäki
Tytöt 26 kg: 3. Fanni Pentinmäki


XXI Veikko Rantanen turnaus, Suomi Cup osakilpailu
11.6.2016, Heinola


Miehet 59 kg: 1. Ilmari Putula
B vet 130 kg: 2. Juha Mikkonen

Seurojen pisteet: 11. Alavuden Urheilijat
Osanottajia 99, Seuroja 35, Otteluita 124


Pohjoismaiden Mestaruuskilpailut
NORDIC CHAMPIONSHIP
28.-29.05.2016, Tallinna


Juniors GR 60 kg:
5. Ilmari Putula, FIN

Women FS 53 kg:
3. Annimaria Aho, FIN

Osanottajia 251, Maita 7


KLL:n mestaruuskilpailut, kr
14.-15.5.2016, Kuortane


Tytöt 20v 55 kg:
1. Annimaria Aho

Tytöt 13v 28 kg:
1. Fanni Pentinmäki

Pojat 20v 66 kg:
4. Ilmari Putula

Pojat 13v 28 kg:
16. Elmeri Mäntylä

Pojat 13v 30 kg:
5. Dovydas Samuilis
8.Tuomas Pentinmäki

Pojat 13v 32 kg:
5. Arnas Samuilis

Osanottajia 298, Kuntia 75, Otteluita 495


Kultavieskacup
7.5.2016, Ylivieska


Aloittelijat 32 kg:
1. Kustaa Laitio

Aloittelijat 24 kg:
5. Kaapo Laitio

Osanottajia 144, Seuroja 17, Otteluita 242


Kälviän Tarmon Kansalliset junioripainit
24.4.2016, Kälviä


Aloittelijat 32 kg:
4. Kustaa Laitio
6. Touko Helimaa

Osanottajia 189, Seuroja 24, Otteluita 296


Junioreiden kr.room. painin SM-kilpailut
23.4.2016, Seinäjoki


60 kg:
4. Ilmari Putula

Seurojen pisteet: 13. AU
Osanottajia 63, Seuroja 24, Otteluita 98


Tallinn Open 2016
1.-3.4.2016 Tallinna


Junior 60 kg:
5. Ilmari Putula

Junior 52 kg:
5. Annimaria Aho

Palusalu Big 47 kg:
22. Rami Jaatinen

Palusalu Small 32 kg:
12. Arnas Samuilis

Palusalu Small 29 kg:
13. Dovydas Samuilis
14. Elmeri Mäntylä
27. Tuomas Pentinmäki

Osanottajia 1757, Seuroja 184, 21 maata


IK Nassikka-Turnaus
Ilmajoki 3.4.2016


Pojat 6v 24 kg:
5. Kaapo Laitio

Pojat 8v 32 kg:
1. Kustaa Laitio

Pojat 9v 31 kg:
6. Touko Helimaa


Suomi Cup 2016 - Keski-Suomen Osuuspankki Painit
Jyväskylä 19.3.2016


Miehet 59kg:
1. Ilmari Putula

Osanottajia 99, Seuroja 35, Otteluita 160


Keski-Suomen Osuuspankki Painit - Ikäkausikilpailu 2016
Jyväskylä 19.3.2016


Pojat 10v
31kg:
3. Tuomas Pentinmäki
5. Elmeri Mäntylä AU

Pojat 13v
32kg: 5. Dovydas Samuilis
35kg: 8. Arnas Samuilis
47kg: 4. Rami Jaatinen

Tytöt alle 17v.
31 kg: 3. Milja Friman

Aloittelijat:
26 kg: 1. Fanni Pentinmäki
29,5 kg: 2. Touko Helimaa
30 kg: 3. Kustaa Laitio

Osanottajia 119, Seuroja 30, Otteluita 167
Suomi Cup:in ja Ikäkausikilpailujen seurapisteissä AU oli 5.


Avoimet E-P:n piirinmestaruuskilpailut, kr
12.3.2016, Alavus


Piirinm. 17 v. 29 kg:
1. Tuomas Pentinmäki
4. Elmeri Mäntylä

Piirinm. 17 v. 32 kg:
5. Dovydas Samuilis

Piirinm. 17 v. 35 kg:
5. Arnas Samuilis

Piirinm. 17 v. 46 kg:
6. Rami Jaatinen

Tytöt 29 kg:
2. Fanni Pentinmäki

Tytöt 32 kg:
3. Milja Friman

Aloittelijat 20 kg:
2. Severi Järvenpää
3. Tuomas Hirvelä

Aloittelijat 22 kg:
2. Santeri Asunmaa
3. Leevi Kesäniemi
4. Miko Hautarinne
5. Kaapo Laitio

Aloittelijat 29 kg:
3. Touko Helimaa

Aloittelijat 33 kg:
5. Kustaa Laitio

Seurojen pisteet
3. AU
Osanottajia 99, Seuroja 20, Otteluita 153


Myhi-turnaus
27.2.2016, Ilmajoki


Pojat 17v 29 kg:
4. Tuomas Pentinmäki
5. Dovydas Samuilis
9. Elmeri Mäntylä

Pojat 17v 35 kg:
6. Arnas Samuilis

Pojat 10v / vanhemmat 45 kg:
3. Rami Jaatinen

Tytöt 60 kg:
1. Annimaria Aho

Tytöt 28 kg:
2. Fanni Pentinmäki

Seurojen pisteet
11. AU
Osanottajia 252, Seuroja 45, Otteluita 404


Mannin Matsit, Suomi Cup osakilpailu. ja Länsi-Suomen aluemestaruus
13.2.2016, Seinäjoki, (PeTo)

Mannin matsit
Miehet, Suomi Cup 59 kg:
2. Ilmari Putula

Länsi-Suomen aluemestaruuskilpailut
Pojat 17 v.
29 kg:
3. Dovydas Samuilis
4. Tuomas Pentinmäki
6. Elmeri Mäntylä

35 kg:
10. Arnas Samuilis

46 kg:
6. Rami Jaatinen

Tytöt 15 v.
27 kg:
1. Fanni Pentinmäki

31 kg:
3. Milja Friman

Aloittelijat:
27 kg:
5. Lukas Friman

31 kg:
5. Kustaa Laitio
7. Touko Helimaa

Seurojen pisteet
7. AU
Osanottajia 168, Seuroja 26, Otteluita 297


Naisten ja miesten vapaapainin SM-kilpailut
6.2.2016, Janakkala


Naiset 53 kg
2. Annimaria Aho

Osanottajia 67, Seuroja 26, Otteluita 96


Laihian Lujan ikäkausipainit
16.1.2016 Laihia (LaiLu)


Pojat yli 9v
29 kg: 2. Tuomas Pentinmäki, 5. Elmeri Mäntylä
32 kg: 1. Dovydas Samuilis
34 kg: 1. Arnas Samuilis
44 kg: 4. Rami Jaatinen

Pojat aloittelijat
27 kg: 4. Lukas Friman
32 kg: 2. Touko Helimaa, 3. Kustaa Laitio

Tytöt
28 kg: 1. Fanni Pentinmäki
30 kg: 2. Milja Friman

Kilpailun paras painija Dovydas Samuilis!
120 osanottajaa, Otteluita 187


XXVIII Loppiaispainit
6.1.2016 Vähäkyrö, (VäVi)


Pojat 11v
28 kg: 1. Tuomas Pentinmäki, 4. Elmeri Mäntylä
30 kg: 2. Dovydas Samuilis
36 kg: 2. Arnas Samuilis

Tytöt
30 kg: 3. Fanni Pentinmäki

Aloittelijat
30 kg: 1. Touko Helimaa
33 kg: 2. Kustaa Laitio

Seurojen pisteet
6. AU
Osanottajia 84, Seuroja 17, Otteluita 91